Najem prywatny, jak już wielokrotnie podkreślaliśmy na łamach naszego czasopisma, na gruncie VAT, traktowany jest jako działalność gospodarcza, a osoba wynajmująca - jako podatnik. Nie ma przy tym znaczenia czy przedmiot najmu stanowi składnik majątkowy w prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika, czy też stanowi jego majątek osobisty. Oznacza to, że usługi najmu podlegają opodatkowaniu VAT, przy czym podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego bądź przedmiotowego.
Co do zasady, podatnik powinien wystawić fakturę w celu udokumentowania sprzedaży na rzecz innego podatnika lub otrzymania od niego zaliczki na poczet sprzedaży. Podatnik nie jest jednak obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej podmiotowo/przedmiotowo z VAT (chyba że żądanie jej wystawienia zgłosi nabywca towaru lub usługi w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty).
Jednocześnie od 1 lutego 2026 r. obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF mają najwięksi podatnicy (gdy łączna wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku u tych podatników przekroczyła w 2024 r. kwotę 200 mln zł). Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązek wystawiania faktur w KSeF zasadniczo mają pozostali podatnicy. Należy jednak mieć na uwadze, że w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia br., tzw. najmniejsi podatnicy nadal mogą wystawiać faktury elektroniczne lub faktury w postaci papierowej. Dotyczy to podmiotów, u których miesięczna sprzedaż udokumentowana tymi fakturami nie przekracza 10.000 zł brutto. Utrata prawa do wystawiania faktur elektronicznych oraz faktur w postaci papierowej nastąpi począwszy od faktury, którą zostanie przekroczona ww. wartość 10.000 zł.